Wpływ suplementacji estru etylowego kreatyny na skład ciała i siłę mięśniową w połączeniu z ciężkim treningiem fizycznym.

Głównym celem badań było określenie, w jakim stopniu ester etylowy kreatyny wpływa na siłę mięśniową, moc beztlenową, skład ciała oraz poziom wody w organizmie.

Kreatyna jest stałym składnikiem tkanki mięśniowej. Odgrywa zasadniczą rolę w przemianach chemicznych, powodujących skurcz mięśniowy.

Monohydrat kreatyny to nic innego, jak cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody w jedną molekułę. Jest to kombinacja trzech aminokwasów: metioniny argininy i glicyny - które po określonych przemianach dochodzą do formy właściwej, czyli kwasu beta -metyloguanidynooctowego.

Ester etylowy kreatyny jest to jedna z form kreatyny, poddanej procesowi estryfikacji (rodzaj reakcji chemicznej, w tym wypadku pomiędzy kreatyną, a alkoholem etylowym). Kreatynę poddaje się estryfikacji w celu zwiększenia jej biodostępności.

Grupa badanych:

30 badanych

Płeć: mężczyźni

Wiek: 20 lat

Wzrost: ok. 176cm

Masa ciała: ok. 80kg

Uczestnicy nie trenowali systematycznie przez okres co najmniej jednego roku poprzedzającego badania lecz byli rekreacyjnie aktywni.

Badanie kontrolowano w trakcie jego trwania – na początku, 6. dnia, 27. i na koniec – 48. dnia, poprzez sprawdzanie maksymalnej siły mięśni w jednym powtórzeniu.

Ocenianie to przebiegało przy wyciskaniu ciężaru na ławce poziomej na klatkę piersiową oraz przy wypychaniu nóg na maszynie (legs press).

Moc beztlenową określano w czterech próbach w dniach 0, 6, 27 i 48, i wyrażano w stosunku do masy ciała. Przeprowadzano 30-sekundowy test Wingate na ergometrze rowerowym.

Wnioski:

Ester etylowy kreatyny nie wykazywał żadnych dodatkowych korzyści w celu zwiększenia siły mięśni niż monohydrat kreatyny lub placebo - dekstroza.

Dodatkowo, całkowita masa ciała, masa tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowa masa nie wzrosły znacząco podczas suplementacji estru etylowego kreatyny, w porównaniu z placebo lub grupą stosującą monohydrat kreatyny.

Wzrost ilości wody w organizmie był podobny do placebo i grupy stosującej monohydrat kreatyny.

Suplementacja estrem etylowym kreatyny wykazała znaczny wzrost poziomu kreatyniny w surowicy krwi, bez znaczącego wzrostu poziomu kreatyny w mięśniu i w surowicy krwi.

Można dojść do wniosku, iż po spożyciu estru etylowego kreatyny znaczna jego część ulega degradacji w przewodzie pokarmowym.

Większość efektów zaobserwowanych w tym badaniu można prawdopodobnie przypisać treningowi, niż suplementacji.

Autorzy: Spillane M, Schoch R, Cooke M, Harvey T, Greenwood M, Kreider R, Willoughby DS.

Publikacja: J Int Soc Sports Nutr. 2009 Feb 19;6:6. doi: 10.1186/1550-2783-6-6.

Department of Health, Human Performance and Recreation, Baylor University, Box 97313, Waco, TX 76798, USA.

Data publikacji: 08 kwi 10:29

Tomasz Adamczyk

Trening Funkcjonalny, Kulturystyka, Dietetyka

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Podobne artykuły


Odżywianie

Tłuszcze trans - czym są i jak działają na organizm człowieka?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym są tłuszcze trans, należy krótko nakreślić klasyfikację tłuszczy w diecie. Jednym z przyjętych podziałów kwasów tłuszczowych jest podział na nasycone, jednonienasycony oraz wielonienasycone. Kwasy...

Odżywianie

Co mogę zmienić w diecie, żeby odżywiać się zdrowiej? - 5 wskazówek w drodze do zdrowego odżywiania

To pytanie stawia coraz większa ilość osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o swoje zdrowie czy zwyczajnie lepiej się poczuć. Na przestrzeni ostatnich lat w świecie żywienia nastąpił wybuch informacji (często...

Suplementacja

Kilka słów o HMB

Czym jest HMB?HMB, czyli beta-hydroksy-beta-metylomaślan jest produktem metabolizmu leucyny oraz kwasu 2-ketoizokapronowego. Proces powstawania HMB z tych związków zachodzi naturalnie w naszej wątrobie oraz mięśniach szkieletowych....

Wydarzenia

VIII Otwarte Mistrzostwa Pomorza w kulturystyce i fitness 2017

Dwa tygodnie po zawodach w Żelistrzewie przenosimy się do Bytowa, czyli na Mistrzostwa Pomorza. Do weryfikacji przystąpiło 53 zawodników. PSTO w składzie:Ksenia Ciarcińska, Anita Potrykus, Kamila Peplińska i Beata Dymarczyk w...